www.ovdim.org.il

אי מתן מכתב פיטורים

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 2.0 מתוך 5

פיצויים בעקבות אי מתן מכתב פיטורים


עובדים אשר מפוטרים ממקום עבודתם דורשים פעמים רבות מכתב פיטורים. לעיתים מדובר במכתב אשר מוכיח כי העובד פוטר מעבודתו (וזאת לשם זכויות כגון פיצויי פיטורין, הודעה מוקדמת וכדומה), ולעיתים העובדים זקוקים למכתב זה לשם קבלת דמי אבטלה. במקרים בהם עובד לא קיבל מכתב פיטורין, יתכן וקיימת עילה לתביעת פיצויים בגין כך כנגד המעסיק. לדוגמא, עובד רשאי לטעון כי בעקבות אי מתן מכתב פיטורים נמנעה ממנו האפשרות לזכות בדמי אבטלה מהמוסד לביטוח לאומי.


יודגש כי הפסיקה קבעה שלא ניתן להחיל בעניין זה כלל גורף ויש לבחון את נסיבות המקרה לגופו. דהיינו, לא בכל מקרה בו מעביד לא נתן לעובד מכתב פיטורים יש לחייב את המעסיק בתשלום פיצויים לעובד בשיעור דמי האבטלה אשר היו מגיעים לו.

 

      קראו עוד בתחום:

 

ראשית, על העובד להוכיח שדמי האבטלה אכן נמנעו ממנו בשל אי הצגת מכתב פיטורים. שנית, ישנם מקרים בהם קיימת מחלוקת של ממש בין העובד למעסיקו בנוגע לזהות צד אשר סיים את יחסי העבודה (האם העובד התפטר או פוטר).


עם זאת, במידה והעובד ישכיל להוכיח נזק קונקרטי אשר נגרם לו, וככל שהוא יוכיח כי הימנעותו של המעסיק לתת לו מכתב פיטורים הייתה בלתי סבירה, ייתכן ובית הדין לעבודה יפסוק עבורו פיצויי בעד הנזק שנגרם לו. יש לציין כי על פי סעיף 8 לחוק הודעה מוקדמת לפיטורים ולהתפטרות התשס"א – 2001, מוטלת על המעביד חובה למסור לעובד מכתב פיטורים.


דוגמא לפסק דין


בית הדין לעבודה פסק פיצויים בסך כ-8,500 שקלים לתובעת שפוטרה מעבודתה בדרך לא מקובלת וכאשר המעסיקה ממשיכה גם לאחר הפיטורים "לרמוס" את זכויותיה. במקרה דנן, הוכח כי הנתבעת סירבה לתת לעובדת מכתב פיטורין ולא שילמה לאחרונה את המגיע לה כתוצאה מפיטוריה (פיצויי והודעה מוקדמת).


התובעת פנתה לאחר הפיטורים לנתבעת ולנציגיה וזאת על מנת להשיג מכתב פיטורים שיאפשר לה לקבל דמי אבטלה מהמוסד לביטוח לאומי. לדאבונה, הנתבעת התעקשה וסירבה להעניק מכתב זה בכל תוקף. לא זו אף זו, אפילו נציגי הביטוח הלאומי פנו לנתבעת ושאלו לפשר אי מתן מכתב הפיטורים. במקום לסיים את העניין על ידי מתן מכתב פיטורים, טענה הנתבעת בפני הגורמים מהמל"ל כי מדובר במקרה של התפטרות מצדה של התובעת.
 

התובעת הוכיחה בפני בית המשפט כי היא לא קיבלה מכתב פיטורים, וזאת למרות שפוטרה מעבודתה. כמו כן, התובעת הציגה בפני השופטים נתונים מדויקים בנוגע להפסד דמי האבטלה שנגרם לה.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

מאמרים נוספים בתחום

חישוב פיצויי פיטורין

איך יחושבו פיצויי פיטורין ? השיטה הבסיסית לחישוב פיצויי פיטורין ... 

הרעת תנאים ופיצויי פיטורין

הרעת תנאים ופיצויי פיטורין

מהי הרעת תנאים וכיצד נדע לזהותה? כיצד לנהוג אם הורעו תנאי עבודתך? ומתי לפנות ולהיעזר בסיוע משפטי מקצועי? 

פיטורים בזמן הריון, האם חוקי ?

חוק עבודת נשים הוא אחד מחוקי המגן שמטרתו להגן על קבוצות מסויימים של עובדים, שלדעת המחוקק לא די בחוקי עבודה רגילים כדי להגן או לתת מענה לצרכים המיוחדים שלהם, ובמקרה זה המדובר בעובדת בהריון.  

התפטרות בגין מעבר מגורים ופיצויים

עברת דירה ? מושב ? עיר ? בדוק את זכאותך לפיצויי פיטורין... מאמרים, פסקי דין ועצות משפטיות ... 

שלילת פיצויי פיטורים, אימתי?

בית הדין לעבודה רשאי לקבוע שפיטוריו של עובד היו בנסיבות המצדיקות פיטורים ללא פיצויים או בפיצויים חלקיים שיקבע ... 

סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורים - משמעותו והכללים לתחולתו

מהי משמעותו של סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורים? מהו האינטרס של המעסיק מבחינת סעיף זה? מהו אפוא אינטרס העובד? 

התפטרות בגין מצב בריאותי

באלו מקרים או תנאים התפטרות בגין מצב בריאותי מזכה בפיצויי פיטורים? 

התפטרות לרגל טיפול בילד ופיצויים

האם התפטרות לרגל טיפול בילד מזכה בפיצויי פיטורין? אם כן באלו מקרים וזמנים תהא התפטרות זו כפיטורין ... 

הלנת פיצויי פיטורים - מהו המועד לתשלום פיצויי פיטורים?

המועד לתשלום פיצויי פיטורים לגבי עובד או מי שזכאי לפיצויי פיטורים מכוחו - המאוחר שבין המועדים האלה... 

כיצד מחשבים פיצויי פיטורים כאשר השכר מורכב גם מבונוסים?

כיצד יש לחשב את פיצויי הפיטורין במקרים בהם שכרו של העובד משולם באופן קבוע או חלקי על ידי בונוסים, טיפים או עמלות? על פי רוב, בית המשפט בוחן את אופן חישוב הפיצויים על בסיס ממוצע יבש של 12 משכורותיו האחרונות של העובד... 


חיפשת עורך דין? לתאום פגישת יעוץ בעלות מוזלת לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


תגיות: פיטורים, מילואים וזכויות העובד, פיצויי עבודה, זכויות פיטורין, זכויות פיצויים, הלנת פיצויים, פיצויי פיטורין סעיף 14, פיצויי פיטורים, פיטורי נשים,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.